مجازی سازی

کسب و کارت رو به روز کن

قصد داریم در این مقاله اول شما را با مفهوم مجازی سازی آشنا کنیم. و بعد از آن در مورد انواع آن، کاربردها و مزایای استفاده از این تکنولوژی مطالبی را بیان کنیم.

مجازی سازی این روزها به گوش همه کسانی که با کامپیوتر سر و کار دارند خورده است، اگر نمی دانید مجازی سازی چیست و انواع آن چه کاربردی دارد به طور خلاصه استفاده از سخت افزار و منابع سخت افزاری شامل حافظه، پردازنده، دیسک، کارت شبکه و … در یک سیستم کامپیوتری برای راه اندازی و استفاده (میزبانی) بیش از یک سیستم عامل به صورت همزمان را مجازی سازی می نامیم.

همان طور که می دانید کامپیوترهای نسل جدید از 3 لایه زیر تشکیل شده اند :

سخت افزار

سیستم عامل

نرم افزار

معمولا این 3 لایه به هم وابسته اند منظور این است که اگر در سخت افزار مشکلی ایجاد شد در سیستم عامل هم اشکال ایجاد می گردد. به طور مثال با سوختن هارد کامپیوتر اطلاعات و سیستم عامل از بین می‌رود. یا با سوختن پاور کامپیوتر سیستم دیگر روشن نمی‌شود.
در این روش سعی می‌کنیم که این مشکلات را بر طرف کنیم. به این صورت که مشکل وابستگی بین لایه‌ها را از بین می‌بریم.
به بیان دیگر، مجـازی سـازی پیونـد دهنـده میـان سـخت افـزار و سیسـتم عامـل اسـت. و بـه شـما اجـازه می‌دهد چند نرم‌افزار کاربردی و سیستم عامل را بر روی یک سیستم فیزیکی پیاده‌سازی کنید. بـه نحـوی که باعث بهره‌وری در هزینـه‌هـای سـخت‌افـزار و نـرم‌افـزار و همچنـین اسـتفاده بهینـه از تمـامی منـابع سیستمی، کاهش هزینه و کاهش مصرف انرژی شود. به وسیله این تکنولوژی می توانیم به طور همزمان دو یا چند سیستم عامل را روی یک سرور راه اندازی کنیم. این تکنولوژی موجبات دگرگونی در چشم انداز فناوری اطلاعات (IT) و هم چنین تغییرات اساسی در زیرساخت سازمان را فراهم می کند.

لازم به ذکر است که شرکت‌های مختلفی در این حوضه فعالیت دارند. و با ارائه راهکارهای مجازی سازی، انواع نرم‌افزارهای کاربردی و… بازار رقابتی این حوضه را رهبری می‌کنند. که در زیر به تعدادی از سرشناس‌ترین آنها اشاره شده است:

انواع مجازی سازی

کلیت مجازی سازی به چندین دسته تقسیم می شود

مجازی سازی دسکتاپ

در مجازی سازی دسکتاپ یا به اصطلاح Desktop Virtualization (VDI) می توان به کاربران فارغ از اینکه از چه دستگاه و سیستم عاملی استفاده می کنند از طریق بستر شبکه ، دسترسی به دسکتاپ شخصی خودشان را بدهیم.

مجازی سازی سرور

در مجازی سازی سرور یا به اصطلاح Server Virtualization با هزینه ای که برای یک سرور صورت می گیرد می توان چندین سرور داشت و هریک را با داشتن سیستم عامل خودش برای کاربرد خاصی استفاده کنیم. برای مثال یکی را برای فایل سرور ، یکی را برای بخش مالی و دیگری را برای ایمیل سرور. نتیجه چیست ؟ کارایی بیشتر و هزینه کمتر

مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه یا به اصطلاح Network Virtualization روشی است که منابع موجود در یک شبکه را به منظور ادغام چندین شبکه فیزیکی و یا ایجاد یک شبکه نرم افزاری بین تعدادی ماشین مجازی ، با یکدیگر ترکیب می کند. هر ماشین منابع پردازنده ای ، حافظه ای و گرافیکی مستقلی خواهد داشت و پهنای باند موجود در شبکه را به کانال های مختلف مستقل از یکدیگر تقسیم می کند.به زبان ساده تر به جای افزایش اجزای سخت افزاری شبکه به ازای هر کاربر ، تعداد ماشین های مجازی را افزایش می دهیم.

مجازی سازی حافظه

مجازی سازی حافظه یا به اصطلاح Storage Virtualization به منظور یکپارچه کردن storage  به کار می رود. در این روش ذخیره سازی ها به صورت یک واحد گرد هم می آیند که می توان آن ها را به صورت یکجا کنترل کرد.

مجازی سازی برنامه

در مجازی سازی برنامه یا به اصطلاح Application Virtyalization یک نرم افراز یا برنامه روی یک سرور نصب می‌شود و بدون نیاز به نصب مجدد روی دستگاه های کاربران برای آن ها قابل دسترس خواهد بود. در واقع این تکنولوژی به معنای جداسازی محل نصب برنامه از محل اجرای آن در کامپیوتر های کاربران است . در این حالت برنامه درست همانند زمانی که روی کامپیوتر کاربر نصب شده کار می‌کند و از دید کاربر تفاوتی در نسخه مجازی سازی شده و نسخه عادی برنامه وجود نخواهد داشت.

اگر بخواهیم به مزایای مجازی سازی به صورت کلی نگاهی بیندازیم :

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت الف می باشد و هرگونه کپی برداری غیرقانونی محسوب خواهد شد