سرویس های تحت شبکه

ارائه دهنده برترین سرویس ها

سرور DNS

یکی از خدمات ضروری است که اینترنت و کامپیوترها بر روی آن کار می کند و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.این سیستم آدرس های IP را به نام دامنه ها ترسیم می کند که به خاطر سپردن آن ها راحت تر از آدرس های IP  است.از انجا که شبکه با کمک آدرسهای IP کار می کند و اکثریت افراد تمایل دارند نام وبسایتها را به خاطر بسپارند ، DNS آدرس IP  وبسایت را ارائه می دهد که در صورت درخواست نام وبسایت از کاربر ، به نام آن ترسیم می شود.

در واقع اگر این سرویس در اینترنت غیرفعال شود باعث از کار افتادن اینترنت می گردد به این صورت که در این زمان شما هر نامی را در قسمت آدرس مرورگر خود وارد کنید به نتیجه ای نخواهید رسید و فقط در صورتی که آدرس آن سایت را به صورت IP وارد کنید به صفحه مورد نظر دسترسی پیدا خواهید کرد.

سرور ایمیل

سرور ایمیل سروری داخل شبکه است که وظیفه ارسال و دریافت و نگهداری ایمیل ها را بر عهده دارد و از طریق آن کاربران با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.وقتی ایمیلی می‌فرستید از یک سری ایمیل سرورها عبور می‌کند تا به مقصد برسد. این فرآیند آنقدر سریع است که به نظر ساده می‌رسد اما در پس زمینه پیچیدگی خاص خود را دارد.از جمله معروف ترین نرم افزارهای  Mail Server  می توان به Exchange  و MDeamon  اشاره کرد.

سرور DHCP

سرور DHCP  یک سرور شبکه است که به طور خودکار آدرس های  Gateway ، IP  و سایر پارامترهای شبکه را به دستگاه های سرویس گیرنده ارائه و اختصاص می دهد. در واقع سروری است که از طریق آن می توانیم به صورت اتوماتیک به کامپیوترها ، IP و تنظیمات دیگر مانند آدرس DNS  ، Router  و … را داد. زمانی که تعداد کامپیوترهایی که در شبکه کار می کنند زیاد بشود از این سرویس استفاده می کنند و امکان دادن IP روی آن ها به صورت دستی ممکن است.

سرور FTP

به زبان ساده یک برنامه نرم افزاری است که انتقال پرونده ها را از یک رایانه به رایانه ی دیگر امکان پذیر می کند. FTP روشی برای انتقال پرونده ها به هر رایانه ای در جهان است که به اینترنت متصل است.

سرور Web

به زبان ساده، یک وب سرور وظیفه ی ذخیره سازی و ارسال محتوای یک وب سایت را به کلاینتی که آنرا درخواست کرده دارد. محتوای درخواست شده می تواند متن، عکس و فیلم و یا حتی اطلاعات یک اپلیکیشن باشد. رایج ترین نوع کلاینت نیز مرورگرها هستند. زمانی که سایت را بارگذاری می کنید یا روی لینک دانلود کلیک کرده و فایلی را دانلود می کنید، عملا مرورگر در حال ارسال درخواست شما به وب سرور آن وب سایت است.

از جنبه سخت افزاری، وب سرور یک رایانه است که نرم افزار وب سرور و فایل های اجزای وب سایت را ذخیره می کند، به عنوان مثال اسناد HTML ، تصاویر، استایل شیت های CSS و فایل های جاوا اسکریپت را می‌توان نام برد. این وب سرور به اینترنت متصل است و از تبادل اطلاعات با سایر دستگاه های متصل به وب پشتیبانی می کند.

از جنبه نرم افزاری، یک وب سرور شامل چندین بخش(حداقل یک سرور HTTP )  است که چگونگی دسترسی کاربران به فایل های روی هاست را کنترل می کند. یک سرور HTTP بخشی از نرم افزاری است که URL ها (آدرس های وب) و HTTP (پروتکلی که مرورگر شما برای مشاهده صفحات وب استفاده می کند) را درک می کند. این سرور از طریق نام دامنه وب سایت هایی که در آن ذخیره می شوند قابل دسترسی است و محتوا را به دستگاه کاربر نهایی عرضه می کند. از جمله وب سرورهای معروف نیز می توان به IIS  ، Nginx ، Apache و LiteSpeed اشاره کرد.

در ابتدایی ترین سطح، هر بار که مرورگر به یک فایلی که در یک سرور وب میزبانی می شود نیاز پیدا می کند، مرورگر فایل را از طریق HTTP درخواست می کند. هنگامی که درخواست به web server (سخت افزار) می رسد، سرور HTTP (نرم افزار) درخواست را می پذیرد، سند درخواستی را پیدا می کند (در صورتی که پیدا نشود، یک پاسخ ۴۰۴ برگردانده می شود)، و آن را از طریق HTTP به مرورگر ارسال می‌کند.

سرور Active Directory

(AD)   Active Directory سرویس دایرکتوری مایکروسافت است. روی ویندوز سرور اجرا می شود و به مدیران امکان مدیریت مجوزها و دسترسی به منابع شبکه را می دهد. با نصب این سرویس روی یکی از نسخه های سرور به جز نسخه وب می توان ماهیت شبکه را از WorkGroup  به Domain تبدیل نمود. با نصب این سرویس روی نسخه سرور ، کامپیوتر فوق تبدیل به Domain Controller می گردد و همه مدیریت شبکه روی این کامپیوتر انجام می شود.

سرور Application

سروری هست که بر روی آن برنامه ای نصب شده است که کاربر با آن کار می کند.در واقع این مورد چیزی جز ارائه خدمات مبتنی بر شبکه به کاربران مانند سرویس های وب ، مدیریت پایگاه داده و اشتراک منابع نیست. برخی زمان ها در صورتی که برنامه تحت وب داشته باشیم ، می توانیم وب سرور را به عنوان یک Application Server  در نظر بگیریم.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت الف می باشد و هرگونه کپی برداری غیرقانونی محسوب خواهد شد